Demo2 first Demo2 second


نشست مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی برگزار شد

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
خلاصه خبر: 

نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی در روز پنجشنبه 17 مهر 1393 در سالن کنفرانس برج میلاد تهران تشکیل شد. این نشست شامل 4 کمیسیون تخصصی بود که به صورت جداگانه با حضور جمع کثیری از نمایندگان انجمن‌های پزشکی تشکیل جلسه دادند و مباحث تخصصی مربوط به خود را بررسی کردند. 

 

نمایندگان انجمن‌های پزشکی در 4 کمیسیون تخصصی مسائل بهداشتی کشور را بررسی کردند

 

گزارش قبل از چاپ مجله درون بین، مجید شفتی

نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی در روز پنجشنبه 17 مهر 1393 در سالن کنفرانس برج میلاد تهران تشکیل شد. این نشست شامل 4 کمیسیون تخصصی بود که به صورت جداگانه با حضور جمع کثیری از نمایندگان انجمن‌های پزشکی تشکیل جلسه دادند و مباحث تخصصی مربوط به خود را بررسی کردند. شرکت کنندگان در کمیسیون های تخصصی در پایان، در جلسه عمومی شرکت کردند و خلاصه مباحث و نتایج خود را به اطلاع اعضای حاضر در مجمع رساندند.

دکتر ایرج فاضل، دکتر علی نوبخت، دکتر علی تاجرنیا و دکتر علیرضا استقامتی اعضای هیئت رئیسه مجمع بودند. گزارش عملکرد هیئت مدیره مجمع در ابتدای این جلسه توسط دکتر ایرج فاضل رئیس هیئت مدیره مجمع قرائت شد و پس از وی دکتر علی نوبخت حقیقی (دبیر هیئت مدیر مجمع) در مورد اهداف این نشست یکروزه توضیح داد. «برنامه‌های کمیسیون‌ انجمن‌ها در دوره جدید» مبحث بعدی بود که توسط دکتر علیرضا استقامتی (دبیرکمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی) ارائه شد و دکتر علی تاجرنیا (عضو هیئت مدیره مجمع) نفر بعدی بود که به «تبیین نحوه عملکرد کیسیون‌های تخصصی نشست» پرداخت. شرکت کنندگان این نشست که در ساعت 8 صبح در مرکز همایش‌های برج میلاد تشکیل شده بود در ساعت 9 رهسپار کمیسیون‌های چهارگانه تخصصی شدند که بحث و بررسی آنها تا ساعت 12 ظهر ادامه داشت و در جلسه بعد از ظهر، نتایجی که کمیسیون‌ها در بررسی‌های خود گرفته بودند در جلسه عمومی گزارش شد. اعضای هیئت رئیسه جلسه بعد از ظهر دکتر ایرج فاضل، دکتر علی نوبخت، دکتر سید جلیل حسینی و دکتر علی تاجر نیا بودند.

دکتر هاشمی، وزیر بهداشت در جلسه بعدازظهر این مجمع سخنرانی کرد و پس از او رئیس سازمان نظام پزشکی و بعد دکتر رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سخنرانی کردند. این جلسه در ساعت 4 بعدازظهر با جمعبندی نظریات ارائه شده خاتمه یافت.

قرار است جلسه بعدی این مجمع در یکی از روزهای هفته آخر بهمن ماه و ابتدای اسفند ماه 1393 برگزار شود و در این فاصله نظریات و پیشنهادهای جمع‌آوری شده به مجمع ارائه خواهد شد. همچنین هفته‌نامه «سپید» به عنوان نشریه رسمی درج اخبار و اعلانات مجمع تعیین شد.

سخنان وزیر بهداشت، رئیس نظام پزشکی و نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس

دکتر هاشمی وزیر بهداشت در این کنفرانس بر نقش انجمن‌ها در اصلاح مسائل و مشکلات سلامت و رابطه پزشک – بیمار تأکید کرد. وزیر بهداشت استفاده از پیشکسوتان برای اصلاح و ارتقاء اساس طب در ایران و اصلاح مشکلات موجود را یکی از راهکارهای ضروری دانست و از مسئولان و همکاران انجمن‌ها برای بهبود شرایط حاکم بر جامعه پزشکی یاری خواست.

دکتر رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در سخنرانی خود به «آموزش به بیمار در نظام سلامت»، «اولویت بحث سلامت و محیط زیست»، «اطلاع رسانی کافی و آموزش به بیمار جهت جلوگیری از ایجاد عوارض»، «تماس مرتب با بیمار و فعال شدن سایت پزشکان برای پرسش و پاسخ بیماران» و «اطلاع رسانی و تقویت سایت انجمن‌های پزشکی» و در اختیار گذاشتن نشانی سایت به بیماران اشاره کرد.

وظایف مشترک کمیسیون‌های چهارگانه

کمیسیون‌های چهارگانه عبارت بودند از: 1 - کمیسیون تشکیلات، اساسنامه و شعب. 2 – کمیسیون حقوق و اخلاق حرفه ای. 3 – کمیسیون سیاستگذاری‌های آموزشی و پژوهشی. 4 – کمیسیون الگوسازی انجمن‌ها و اعتباربخشی.

علاوه بر وظایف جداگانة هر کمیسیون، وظایف مشترکی نیز برای آنها تعریف شده بود که عبارت بود از: 1 – بررسی و تصویب وظایف کمیته‌های تخصصی مجمع. 2 – پیشنهاد سیاست‌های کلان به مجمع عمومی و هیئت مدیره. 3 – تدوین راه‌کارهای اجرایی بر اساس مسئولیت‌ها تخصصی. 4 – اجرای کارگروهی و اعلام نتایج در نشست عمومی.

مصاحبه با دکتر سعیدی مطهر نماینده انجمن جراحان درون بین ایران در کمیسیون «سیاستگذاری‌های آموزشی و اعتباربخشی» مجمع انجمن‌های علمی پزشکی

از طرف انجمن جراحان درون بین ایران دکتر حسین سعیدی مطهر در کمیسیون «سیاستگذاری‌های آموزشی و اعتبار بخشی» حضور یافته بود. دکتر سعیدی مطهر در باره مباحث مطرح شده در این کمیسیون گفت: به طور خلاصه مطالب مطرح شده در این نشست عبارت بود از: رها شدن آموزش پزشکی از سیاست‌زدگی، افزایش نقش انجمن‌ها در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی، برای انجمن‌ها جایگاه مناسبی در وزارتخانه تعریف شود و انجمن‌ها جایگزین شبکه‌ها شوند و نقش مؤثری در تصمیم‌گیری و مسائل آموزشی داشته باشند. مشارکت انجمن‌ها در تداوم سیاست‌های طرح سلامت و تدوین کتاب تعرفه درمانی از جمله نتایج دیگر بود و  نظر بر این بود که نقش انجمن‌ها در امر آموزش دانشگاه‌ها قویتر شود و کنترل دوره‌های آموزشی غیراستاندارد مد نظر قرار گیرد و از پراکندگی و عدم تمرکز آنها جلوگیری شود. دکتر سعیدی مطهر به ضرورت اعطای فرصت های مطالعاتی به اعضای انجمن های علمی از طریق انجمن‌های مربوطه اشاره کرد و افزود: اختصاص بودجه به انجمن‌ها و ارتقاء جایگاه انجمن‌ها در تصمیم‌گیری‌های راهبردی علمی – پژوهشی و سیاستگذاری در حوزه‌های اصلی وزارتخانه و نظارت و توجه بیشتر نسبت به انجمن‌ها پیشنهاد شد.

خلاصه سایر مباحث مطرح شده در کمیسیون‌ها و جمعبندی نهایی در جلسه عمومی

دکتر سعیدی مطهر در باره سایر مباحث مطرح شده در جلسه پایانی مجمع گفت: پیشنهادهای کمیسیون «تشکیلات اساسنامه و شعب» عبارت بود از: 1 - اصلاح اساسنامه‌ها در چارچوب الگوهای تدوین شده در وزارتخانه. 2 – بازنگری در اساسنامه انجمن‌های علمی با همکاری وزارت بهداشت و با رویکرد حفظ استقلال انجمن‌ها و تقویت نقش انجمن‌ها. 3 – ارتقاء ساختار انجمن‌ها و ثبت آنها به صورت مؤسسه مستقل و ثبت مجمع به صورت حقوقی در وزارتخانه. 4 – ایجاد شعب شورای عالی انجمن‌های پزشکی در شهرهای با بیش از ده انجمن.

در مورد کمیته «الگوسازی انجمن‌ها و اعتباربخشی»، پیشنهادهای این کمیسیون شامل خدمت انجمن‌ها به مردم و جامعه، آموزش پزشکی به مردم و خدمات رایگان به گروه سوختگی و برخی گروه‌های دیگر، انجام تحقیقات گلوبال توسط انجمن‌ها، ایجاد شعب انجمن‌ها در شهرهای مختلف، بررسی وظایف کلی انجمن‌ها و توجه به توانمندی‌های مالی، به کار گرفتن انجمن‌ها و ارزیابی و اعتباربخشی هر انجمن با توجه به تعداد اعضای آن بود.

دکتر سعیدی مطهر افزود: مطالب مورد نظر کمیسیون «حقوق و اخلاق حرفه‌ای» عبارت بود از:

1 – تقویت نقش نظام پزشکی در امر تخلفات پزشکی و همکاری انجمن‌ها در زمینه بررسی تخلفات. 2 – تدوین آئین‌نامه‌هایی در مورد اخلاق پزشکی توسط انجمنها، ممنوعیت تبلیغات پزشکی، جلوگیری از اقدامات غیر استاندارد و غیرعلمی. 3 – رسیدگی به تخلفات انجمن‌ها در شورای عالی انجمن‌ها. 4 - اصلاح شیوه جذب دانشجوی پزشکی و سهمیه‌ها، کنترل روش‌های نامناسب تبلیغ پزشکی. 5 - بررسی مسئله شیوه تبلیغات پزشکی در تلویزیون و دعوت پزشکان با انگیزه‌های تبلیغی. 6 - نقش نظارت انجمن‌ها در اجرای امور پزشکی، حذف سیاسی‌گری در امور پزشکی.

دکتر سعیدی مطهر به برخی نکات مهم که در جلسه جمعبندی بیان شده بود فهرست‌وار اشاره کرد:

- اصلاح ساختار تشکیلات انجمن‌ها و بازنگری اساسنامه انجمن‌ها.

- معرفی یک نماینده پژوهشی از هر انجمن به وزارتخانه و شرکت در نشست‌های مربوطه و شناخت بحث پژوهش و نیازمندی‌های کشور.

- برگزاری بیشتر کنگره‌های بین‌المللی و تخصیص بودجه کافی جهت برگزاری کنگره‌های علمی توسط وزارتخانه.

- شفافیت حقوق پزشک و بیمار.

- تعریف تعرفه متناسب با خدمات پزشکی.

- دادن نقش جدی به انجمن‌ها در کنترل و پیگیری و رفع تخلفات پزشکی در رشته مربوط به خودشان.

- فعال شدن کمیته‌های حقوق و اخلاق در داخل انجمن‌ها.

- سیاست‌زدائی از دانشگاه‌های علوم پزشکی و کنگره‌ها.

- دادن بورس و جوایز مناسب به نخبگان با تأییدیه وزارتخانه.

- عضویت افراد خبره و مسلط و دلسوز و پیگیر در هیئت مدیره انجمن‌ها و برگزاری مرتب جلسات هیئت مدیره.

- دریافت پشتیبانی‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد (ان‌جی‌او).

نگاهی به شرح وظایف کمیسیون‌ها و اسامی اعضای هیئت رئیسه هر کمیسیون

برگزارکنندگان مجمع قبلا اعضای هیئت رئیسه هر چهار کمیسیون را انتخاب کرده و دستور جلسه پیشنهادی خود را تعریف کرده بودند که به شرح زیر بود:

1 - کمیسیون تشکیلات اساسنامه و شعب.

هیئت رئیسه: دکتر علی تاجرنیا، دکتر عبدالرسول صداقت، دکتر غلامعلی عکاشه و دکتر محمد صاحب‌زمانی.

عناوین پیشنهادی جهت طرح بحث:

- بازنگری در اساسنامه انجمن‌ها با رویکرد تقویت اثرگذاری و تأکید بر هویت مستقل متناسب با ساختار علمی.

- پیشنهاد ساختار مناسب برای مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی.

- راهکارهای فراگیر شدن هرچه بیشتر مجمع و نحوه ارتباط با اعضاء.

- بررسی وضعیت هیئت مدیره مجمع در استان‌ها و تدوین آئین‌نامه‌ نحوه تشکیل شعب انجمن در استان‌ها.

- هم‌افزایی بین رشته‌ای در سراسر کشور.

- پیشنهاد نحوه تأمین مالی.

2 – کمیسیون حقوق و اخلاق حرفه‌ای:

هیئت رئیسه : دکتر علی نوبخت حقیقی، دکتر بیژن صدری‌زاده، دکتر سید حمید خوش و دکتر ناهید خداکرمی.

عناوین پیشنهادی جهت طرح بحث:

- تدوین منشور حقوق پزشک و بیمار با کمک سایر نهادهای ذیربط.

- کمک به تدوین و تفسیر مصادیق اخلاق حرفه‌ای در رشته‌های مختلف.

- رسالت انجمن‌ها در استیفاق حقوق جامعه پزشکی.

- تدوین سیاست‌های فعال در تقویت جایگاه جامعه پزشکی کشور همراه با شناخت آسیب‌ها و تهدیدها.

3 – کمیسیون سیاستگذاری‌های آموزشی و پژوهشی:

هیئت رئیسه: دکتر محمدرضا ظفرقندی، دکتر محمد وجگانی، دکتر محمدحسین بدخش و دکتر محمود شیرزادی.

عناوین پیشنهادی جهت طرح بحث:

- نقش انجمن‌های علمی در نقد سیاست‌های آموزشی / پژوهشی دانشگاه ها و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی.

- ایجاد فضای مشارکت در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی و پژوهشی.

- سیاستگذاری در تهیه گاید‌لاین‌های بالینی طرح تحول سلامت.

4 – کمیسیون الگوسازی انجمن‌ها و اعتباربخشی:

هیئت رئیسه: دکتر سید جلیل حسینی، دکتر عزت الله گل‌علیزاده و دکتر حسن هویدا.

عناوین پیشنهادی جهت طرح بحث:

- معرفی الگوهای موفق انجمن های علمی.

- نقد الگوهای موجود.

- تعیین وظایف و حیطة فعالیت انجمن‌ها.

- ارزیابی و اعتباربخشی انجمن‌ها.