Demo2 first Demo2 second


گزارش های اختصاصی

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
میزگرد بررسی مسایل قضایی پزشکی
در سومین کنگره بین المللی جراحی لاپاروسکوپی مشهد - آبان 1391

مشکلات حقوقی و قضایی و شکایت بیماران از پزشکان به ویژه در حوزه جراحی بسیار قابل توجه و نگران کننده است. با توجه به برداشت‌های مختلفی که در مورد حقوق بیمار و دامنه اختیارات پزشک وجود دارد به نظر می‌رسد هر نوع اقدام به درمان حتی در مورد بیمارانی که قبلا رضایتنامه امضا کرده‌اند می‌تواند برای جراح تبعات حقوقی داشته باشد. یکی از پانل‌های کنگره بین‌المللی لاپاروسکوپی مشهد (آبان 1391)، اختصاص به مسائل قضایی در جراحی داشت. گرداننده این پانل دکتر عطاران (Ataran H) و اعضای آن دکتر ویتورتو (Vettoretto N)، دکتر بالانی (Balani A)، دکتر زاخاریو (Zachariou Z)، دکتر حداد (Haddad M)، دکتر فتاحی (Fattahi Maesom S.H)، دکتر آصف جاه (Asefjah H)، دکتر سعیدی مطهر (Saeedi Motahar H)، دکتر طالب‌پور (Talebpoor M)، خانم دکتر ثقفی (Saghafi N)، دکتر اباسهل (Abasahl A)، دکتر بدخش (Badakhsh) و دکتر علیزاده (Alizadeh) بودند. این پانل با ارائه فیلم و اسلاید چند مسئلة پزشکی آغاز شد و دکتر عطاران که مسئولیت گردانندگی این کنفرانس را داشت بحث را آغاز کرد. با توجه به اهمیت مباحث قضایی در جراحی، مشروح مباحث ارائه شده در این میزگرد را ارائه می‌کنیم.

بخش گزارش‌های علمی - مجید شفتی

ادامه مطلب

امواج آرام‌بخش درمان با تهاجم اندك، از درياي مديترانه تا تهران

دهمين كنگره مسا در تهران باموفقيت برگزار شد. اين بزرگترين واقعه در طول عمر كوتاه جراحي درون‌بين در ايران بود. بيست سال پيش، هنگامي كه نخستين عمل‌هاي جراحي اندوسكوپيك انجام مي‌گرفت، شايد کمتر کسی چنين چشم‌اندازي از اين رشتة نوين جراحي را داشت. در آن روزها بودند جراحان پرشماري كه اين شيوة جراحي را باور نداشتند. حتي پذيرش مقاله در اين مورد با اكراه مواجه بود. در سال 1985، مقاله دكتر اريش موهه در همين زمينه را يك مجمع پزشكان آلماني نپذيرفت. اما دو سال بعد، دكتر فيليپ موره فرانسوي نخستين كوله‌سيستكتومي لاپاروسكوپيك را با موفقيت انجام داد. اين بار نظر مجامع پزشكي جهان به اين شيوة نوين جراحي جلب شد. 20 سال بعد، در سال 2007، در جشن بيستمين سالگرد لاپاروسكوپي در ژاپن، دكتر فيليپ موره به عنوان شخصيت علمي برتر سال انتخاب شد. بنیاد هوندا این جایزه را هر سال در یکی از رشته‌های علوم به یک شخصیت علمی اهدا می‌کند و «جراحی لاپاروسکوپی» رشته علمی منتخب این بنیاد در سال 2007 بود. در اين زمان فقط در ژاپن، هر سال 60 هزار جراحي لاپاروسكوپيك انجام مي‌گرفت.

نویسنده : مجید شفتی، مجله درون بین، پائیز 1389، سال دهم، شماره 39 و 40، صفحه 119

ادامه مطلب

در آستانة تشكيل کنگره دهم جراحان درون‌بين كشورهاي حوزة مديترانه و خاورميانه در تهران
( مسا 2010)

جراحان درون‌بين ايران آخرين مراحل آمادگي خود براي برگزاري دهمین کنگره مسا و به عبارتی بزرگترين واقعه در عمر جراحي درون بين ايران را طي مي‌كنند. چند انجمن جراحي به همراه مركز آموزشی - پژوهشی جراحي کم‌تهاجمی دانشگاه علوم پزشكي ايران بيش از يك سال است كه در تدارك برگزاري اين تجمع بزرگ هستند. اين كنگره در روزهاي 5 تا 7 آبان ماه 1389 برگزار خواهد شد و برنامة اجرايي آن از هم اكنون تدوين شده است. علاوه بر گروه بزرگی از پژوهشگران ايراني كه داوطلب شركت در اين كنگره شده‌اند، تعداد كثيري از جراحان درون‌بين مشهور از ساير كشورها نيز در اين كنگره شركت خواهند داشت.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، تابستان 1389، سال دهم، شماره 38، صفحه 51 تا 54

ادامه مطلب

گزارشی از تلاش‌ها و اقدامات هیئت اجرایی و برگزارکنندگان کنگره 2010 مسا در تهران

جراحان درون‌بين ايران آخرين مراحل آمادگي خود براي برگزاري دهمین کنگره مسا و به عبارتی بزرگترين واقعه در عمر جراحي درون بين ايران را طي مي‌كنند. چند انجمن جراحي به همراه مركز آموزشی - پژوهشی جراحي کم‌تهاجمی دانشگاه علوم پزشكي ايران بيش از يك سال است كه در تدارك برگزاري اين تجمع بزرگ هستند. اين كنگره در روزهاي 5 تا 7 آبان ماه 1389 برگزار خواهد شد و برنامة اجرايي آن از هم اكنون تدوين شده است. علاوه بر گروه بزرگی از پژوهشگران ايراني كه داوطلب شركت در اين كنگره شده‌اند، تعداد كثيري از جراحان درون‌بين مشهور از ساير كشورها نيز در اين كنگره شركت خواهند داشت.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، بهار 1389، سال دهم، شماره 37، صفحه 25 تا 27

ادامه مطلب

نقش همايش‌هاي جراحي اندوسكوپيك در رشد و توسعه اين رشته جراحي

دانش جراحي اندوسكوپيك روز به روز پربارتر مي‌شود و سمينارها و همايش‌هاي تخصصي با شركت اساتيد جراحي لاپاروسكوپي به طور مرتب در گوشه و كنار دنيا برگزار مي‌شود. دانشمندان و پژوهشگران در اين گردهمايي‌ها دانش و مهارت خود را به اشتراك مي‌گذارند.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، تابستان 1388، سال نهم، شماره 34، صفحه 86

ادامه مطلب

نامه‌اي از دكتر فيليپ موره

بعدازظهر 21 ارديبهشت 1388، سالن كتابخانه بيمارستان آراد. اعضای انجمن جراحان درون‌بين ايران يكی يكی از راه مي‌رسند. منتظريم تا جلسه مجمع عمومي شروع شود. دكتر بيژن قوامي، رئيس انجمن جراحان فرانسوي‌زبان، ميهمان جلسه است. ميهمان ارجمندي كه رنج سفر را بر خود هموار كرده و براي ارائه چند كنفرانس علمي به ايران آمده ‌است. با خوشحالي به سوي او مي‌روم. دكتر قوامي چند برگ دست‌نوشته را تحويلم مي‌دهد، «اين را توی هواپيما نوشتم. متن نامه دكتر فيليپ موره است، چند ماه قبل از مرگ برايم نوشته بود.»

نویسنده: دکتر بیژن قوامی، مجله درون بین، بهار 1388، سال نهم، شماره 33، صفحه 31 تا 32

ادامه مطلب

گزارش سخنراني دكتر محمد ترابي به مناسبت بزرگداشت فردوسي در كنگره جامعه جراحان ايران

صبح چهارشنبه 24 ارديبهشت 1388. در كنگره جامعه جراحان منتظريم تا دكتر محمد ترابي، اديب و ايران‌شناس برجسته، سخنراني خود در بارة فردوسي را آغاز كند. او سخنران ميهمان جامعه جراحان است. محل سخنراني يكي از سالن‌هاي بزرگ همايشگاه رازي است و گروه كثيري از جراحان در آن حضور يافته‌اند. ايام بزرگداشت فردوسي است و مديران كنگره در يك اقدام ستودني، در كنار سخنراني‌هاي علمي جلسه‌اي را نيز به بزرگداشت حماسه‌سراي نامدار ايران اختصاص داده‌اند.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، بهار 1388، سال نهم، شماره 33، صفحه 34

ادامه مطلب

جلسه علمی انجمن جراحان درون‌بین ایران

دومین جلسه علمی جراحان درون‌بین ایران در سال 1391، بعد از ظهر روز 17 اسفند 1391 در سالن کتابخانه بیمارستان آراد برگزار شد. معمولا در این جلسات جراحان لاپاروسکوپیست تجربه‌های استثنایی خود را مطرح می کنند. موارد مطرح شده بیشتر عوارض پیچیده یا به اصطلاح جراحی «کامپلیکاسیون»های جراحی است که دامنه گسترده‌ای از مسائل را در بر می‌گیرد. در جریان بررسی این موارد جراحان حاضر در جلسه نظریه‌ها و راه‌حل‌های خود را ارائه می‌کنند. در برخی موارد درمان بیماران هنوز خاتمه نیافته و دیدگاه های ارائه شده در این جلسات می‌تواند برای بیماران بسیار مفید باشد.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، زمستان 1391، سال دوازدهم، شماره 4 (پیاپی 48)، صفحه 179 تا 185

ادامه مطلب

گزارشی از سی و هفتمین کنگره جامعه جراحان ایران

سی و هفتمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران از 14 تا 18 اردیبهشت 1392 در 11 سالن همایشگاه رازی در تهران برگزار شد. دکتر سیاوش صحت دبیرعلمی این کنگره در مراسم گشایش آن گفت: سه هزار نفر از متخصصان و پزشکان در رشته های مختلف جراحی در کنگره امسال حضور دارند و 700 عضو هیئت علمی دانشگاه در 96 میز گرد جداگانه شرکت و مباحث خود را ارائه خواهند کرد.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، بهار 1392، سال سیزدهم، شماره اول (پیاپی 49)، صفحه 31 تا 35

ادامه مطلب

گزارش دیگری از جلسات جراحی اندوسکوپیک در سی و هفتمین کنگره جامعه جراحان ایران

صبح روز یکشنبه 15 اردیبهشت، دومین جلسه جراحی اندوسکوپیک در تالار شماره 9 مرکز همایش‌های رازی برگزار شد. عنوان اصلی این جلسه «جراحی اندوسکوپی پیشرفته» بود. اعضای هیئت رئیسه این جلسه دکتر حشمت الله کلباسی و دکتر علیرضا بربند، دكتر علیرضا خلج و دكتر محمد طالب پور بودند و هدایت جلسه را دکتر حشمت الله کلباسی بر عهده داشت.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، تابستان 1392، سال سیزدهم، شماره دوم (پیاپی 50)، صفحه 82 تا 83

ادامه مطلب

اهمیت شیوه نگارش و درست نویسی مقالات علمی

درست‌نویسی واژه‌ها و رعایت قوانین دستور زبان در نوشته‌های علمی از عوامل مهم در ارزش و اعتبار این نوشته‌ها است. فرقی نمی‌کند که زبان فارسی باشد یا انگلیسی یا زبانی دیگر، خواننده به محض این که با غلط املایی و یا نادرستی گرامری مواجه شود در مورد ارزش و اعتبار نوشته دچار شک و تردید می‌شود. چنین مواردی حتی در زمانی که موضوع جنبه علمی ندارد و فقط یک نامه معمولی است نیز موجب سلب اعتماد خواننده می‌شود. اما در مورد نوشته‌های علمی و به ویژه هنگامی که این نوشته‌ها توسط یک نهاد علمی منتشر می‌شود توقع بسیار افزایش می‌یابد و شیوه نوشتن و رعایت املای صحیح واژه‌ها اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، تابستان 1392، سال سیزدهم، شماره دوم (پیاپی 50)، صفحه 84 تا 85

ادامه مطلب

گزارش يك بعدازظهر لاپاروسكوپيك

ساعت 2 بعد ازظهر روز دوشنبه هجدهم ارديبهشت ماه در تالار شماره 8 همايشگاه رازي، هنوز سخنراني دكتر طولابي در مورد اسپلنكتومي شروع نشده ولي تعداد اندكي صندلي براي كساني كه از راه مي‌رسيدند باقي مانده بود. سخنراني دكتر طولابي خاتمه يافت و سخنران بعدي دكتر بيژن قوامي، جراح ايراني مقيم سوئيس بود. حالا ديگر سالن جاي خالي نداشت و چندنفري هم ايستاده بودند.

نویسنده: مجید شفتی، مجله درون بین، بهار 1385، سال ششم، شماره اول (پیاپی 21)، صفحه 37

ادامه مطلب