Demo2 first Demo2 second


دانستنی های عمومی برای بیماران

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/cpira219/public_html/sites/all/modules/views/views.module on line 906.

تعریف و روش انجام لاپاروسکوپی

جراحی با حداقل تهاجم (Minimally Invasive Surgery-MIS) تکنیکی جدید است که در مقایسه با جراحی‌های باز با برش وسیع، از طریق شکاف‌های کوچک به طول 0.5-1.5 سانتیمتر انجام می‌گیرد. ارجحیت این روش نسبت به جراحی باز اندازه بسیار کوچک برش‌ها است که در نتیجه اثر آن روی پوست کمترمی‌ماند. مثلاً به جای یک برش 20 سانتی‌متری در جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش سنتی، از 2 تا 5 برش 5 تا 10 میلی‌متری استفاده می‌شود . این روش برای به حداقل رساندن خونریزی‌های جراحی و کاهش زمان بهبودی طراحی شده است.دردهای بعد از عمل در لاپاروسکوپی کمتر است و بیمار بعد از یک هفته می‌تواند به طور کامل به سر کارش برگردد. در صورت بکارگیری این روش در داخل حفره شکم و یا لگن، جراحی لاپاروسکوپی و چنانچه بر روی گلو و قفسه سینه انجام شود، جراحی توراکوسکوپی نامیده می‌شود.لوله نازکی که به دوربین مجهز می باشد (لاپاروسکوپ) از طریق یکی از شکاف‌ها (تروکار) وارد شده و ناحیه جراحی را بر روی یک مانیتور نمایش می‌دهد. ابزارهای بلند و باریک مخصوص لاپاروسکوپی نیز از شکاف‌های دیگر وارد شکم شده و عملیات جراحی انجام می‌شود . برای ایجاد فضای کافی برای جراحی و دید مناسب، شکم با گاز دی‌اکسیدکربن پُر می‌شود تا در بالای ارگان به صورت گنبدی شکل درآید. از این جهت از گاز دی‌اکسیدکربن استفاده می‌شود که بعد از جراحی توسط بافت‌های بدن جذب شده و از طریق سیستم تنفسی از بدن دفع می‌گردد. از طرفی این گاز غیر قابل اشتعال بوده و این امر برای استفاده از ابزارهای الکتروجراحی که اغلب در لاپاروسکوپی بکار می‌روند، اهمیت دارد . جراحی لاپاروسکوپی که جراحی سوراخ کلیدی و جراحی با حداقل تهاجم نیز نامیده می‌شود از طریق سوراخ‌هایی در جدار شکم و نه از طریق باز کردن شکم، انجام می‌گیرد. لاپاروسکوپی در واقع شاخه‌ای از جراحی آندوسکوپی است که از لحاظ پزشکی، تنها در جراحی شکم و لگن بکار می‌رود. جراحی آندوسکوپی در قفسه سینه را توراکوسکوپی می‌نامند . از طریق انجام آزمایش‌های رادیولوژیک و سونوگرافی، می‌توان برخی بیماری‌های درون شکم و لگن را تشخیص داد اما هر یک از این روش‌ها محدودیت‌های خاص خود را دارند. در بعضی مواقع، نیاز به یک تصویر واضح‌تر از این ناحیه می‌باشد. پیش از این تشخیص بیماری با باز کردن شکم، انجام می‌شد اما امروزه می‌توان محتویات شکم و لگن شامل کبد، کیسه صفرا، آپاندیس، رحم، روده کوچک، تخمدان‌ها و لوله‌های رحم را بدون باز کردن شکم و از طریق دستگاه‌های مخصوص لاپاروسکوپی مشاهده کرد.

کاربرد:

لاپاروسکوپی معمولا برای دو منظور تشخیص و جراحی برای دو گروه از بیماری ها استفاده می شود : 1- بیماری های زنان و زایمان و مشکلات دستگاه تناسلی زنان 2- بیماری های دستگاه گوارشی نام این بیماری ها را بیشتر شرح می دهیم : - بیماری های التهابی لگن - آندومتریوز - سرطان کبد - تومورهای قسمت شکم یا لگن - بارداری خارج از رحم - مشکلاتی که مانع بارداری زن می شوند، مانند انواع کیست ها، چسبندگی ها، فیبروئیدها و عفونت ها - انجام بیوپسی (نمونه برداری از بافت ) - بررسی اینکه آیا سرطان یک قسمت از شکم به نواحی دیگر آن گسترش پیدا کرده است یا نه؟ - آسیب اندام های داخلی بدن مانند طحال بعد از سوانحی مانند تصادف - بسته بودن لوله های رحمی - برای برداشتن اندام هایی مانند رحم، طحال، کیسه صفرا، تخمدان ها، آپاندیس و روده بزرگ - پیدا کردن علت دردهای ناگهانی ناحیه لگن

مزایا و معایب لاپاروسکوپی

مهم‌ترین سوالی که در این زمینه برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. البته نباید انتظار داشته باشیم لاپاروسکوپی بدون عارضه باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نکند، ولی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری ایجاد خواهد کرد . به عنوان مثال چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد شود، اما در لاپاروسکوپی چون شکم باز نمی‌شود، در معرض هوای محیط قرار نمی‌گیرد و بافت بدن با لوازمی که هنگام عمل باز استفاده می‌شود تماس ندارد، چسبندگی خیلی کمتری ایجاد می‌کند . یکی از فواید لاپاروسکوپی کوچک بودن اسکار عمل (جای زخم) است، به عنوان مثال اگر عمل جراحی کله سیستکتومی یا برداشتن کیسه صفرا به روش جراحی باز انجام شود، باید برش جراحی حداقل به اندازه بیست و هفت تا سی سانتی‌متر ایجاد شود، اما در این روش با سه یا چهار سوراخ نیم سانتی‌متری تا حداکثر یک سانتیمتری می‌توان عمل را انجام داد . با توجه به این که در روش لاپاروسکوپی اسکار عمل کوچک‌تر از جراحی باز است، انتظار می‌رود عوارض و مشکلات ناشی از برش پوستی پس از عمل نیز کمتر باشد . این مساله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع‌تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد . یکی دیگر از فواید لاپاروسکوپی کاهش خونریزی است که احتمال نیاز به تزریق خون را کاهش می دهد . احتمال عفونت نیز در این روش بسیار کمتر است. همچنین در روش جراحی باز، داخل شکم به خوبی روش لاپاروسکوپی روشن نمی‌شود و چون اعضای بدن روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است خیلی از بافت‌ها بخوبی دیده نشود، اما این مشکلات در لاپاروسکوپی وجود ندارد . البته باید گفت دمیدن گاز داخل شکم که در روش لاپاروسکوپی انجام می‌شود، برای برخی افراد خطرناک است، بنابراین افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی یا تنفسی دارند، باید از این روش استفاده کنند .

وجوه تمایز جراحی لاپاروسکوپی از جراحی باز

اندازه برش‌ها در لاپاروسکوپی بسیار کوچکتر است و در نتیجه اثر آن بر روی پوست کمتر می‌باشد به عنوان مثال به جای یک برش ۲۰ سانتیمتری در جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش باز، از ۵-۲ برش ۵ تا ۱۰ میلیمتری استفاده می‌شود . روش لاپاروسکوپی برای به حداقل رساندن خونریزی‌های جراحی و کاهش زمان بهبود، طراحی شده است. دردهای بعد از جراحی در لاپاروسکوپی کمتر است و بیمار بعد از یک هفته می‌تواند بطور کامل فعالیت‌ها روزانه خود را از سر گیرد . به طور کلی هر جراحی را که بتوان به صورت باز انجام داد، با روش لاپاروسکوپی نیز قابل انجام خواهد بود اما این بدان معنا نیست که این جراحی‌ها باید با روش لاپاروسکوپی انجام شود .

بطور کلی در مقایسه با عمل جراحی باز این روش دارای مزایای بسیار است

به عنوان مثال : • کاهش درد • کاهش زمان بهبودی • کاهش چسبندگی • کاهش هزینه ( زیرا بیمار زمان کمتری احتیاج به مراقبتهای ویژه و بستری شدن در بیمارستان دارد ) • کاهش خونریزی • کاهش عفونت • کاهش بیهوشی • کاهش مدت زمان جراحی امروزه از تکنیک لاپاروسکوپی در بسیاری از اعمال جراحی نظیر، کیسه صفرا، بای پس معده، جایگذاری حلقه به دور معده، برداشتن قسمتی از روده، برداشتن تومورها و... استفاده می شود